تازه ها
خانه / دسته‌بندی نشده / دندان مصنوعی در گذر زمان

دندان مصنوعی در گذر زمان

بشر از بدو خلقت همواره با مشکل ترمیم و جایگزینی دندان های از دست رفته خود دست به گریبان بوده است. مشکلی که او را واداشته همواره به دنبال راه حلی برای غلبه بر آن باشد. تلاش های بشر در طول تاریخ به ایجاد و ابداع رشته ای در علم دندان‌پزشکی منجر شد که امروزه از آن با عنوان پروتزهای دندانی یاد می‌شود. رشته ای که به آرزوی دیرینه بشر برای جایگزینی و بازسازی دندان های تخریب شده و از دست رفته جامه عمل پوشانده است.

از وقتی بشر پای بر زمین نهاد از‌‌ همان دوران عملا رشته دندان‌پزشکی به کشیدن دندان های دردناک و از سوی دیگر بازسازی یا جایگزینی دندان های تخریب شده و از دست رفته با سیم هایی از جنس طلا و مس معطوف بود. در گذر زمان در قرن های بعد دندان هایی از جنس استخوان و عاج تراش داده‌شده برای انسان ها ساخته می شد که این دست‌دندان‌ها پس از مدتی استفاده به دلیل مخلوط شدن با بزاق دهان به سرعت خراب می‌شدند و باعث ایجاد بوی بد و مزه ناخوشایند در دهان می‌شدند.

این روند کم کم منسوخ شد تا در قرن ۱۸ میلادی، دندان‌پزشکان اروپایی ایده تازه‌ای را برای ساخت دست‌دندان به‌کار بردند و آن استفاده از دندان‌های طبیعی انسان بود. بدین‌ترتیب که بیس و اسکلت دست‌دندان‌ها را از آج ساختند و از دندا‌ن‌های انسان‌هایی که بر اثر بیماری یا کهولت سن مرده بودند، برای جایگزینی در دست‌دندان‌ها استفاده کردند. اما باز مشکلی‌ در میان بود؛ معمولا این دندان‌ها از به دلیل سن آن‌ها کیفیت بالایی نداشتند و معمولا خراب و پوسیده بودند و به این ترتیب در جنگ معروف واترلو در سال ۱۸۱۵ تحولی شگرفت در حوزه دندان‌پزشکی و ساخت دست‌دندان ایجاد کرد و موجب عرضه دست‌دندان‌هایی شد که به «دندان واترلو» شهرت یافتند. این دندان ها ساخته شده از دندان سربازان جوان کشته شده در جنگ بود که به دلیل قیمت بالا مخصوص ثروتمندان بود.

در  اوایل قرن ۱۸دکتر پیر فوشار  توانست با ابداع برخی لوازم و تغییر ابزارهای مربوط به ساعت سازی، جواهرسازی و حتی آرایشگری، تحولی چشمگیر در زمینه ابزارهای دندان‌پزشکی ایجاد کند. او مواد پرکننده حفره را به عنوان درمان حفرات پوسیده مطرح کرد. اقدامات فوشار چنان بود که بعد‌ها لقب پدر دندان‌پزشکی نوین را برای او در نظر گرفتند. اقدامات فوشار زمینه‌ساز یک حرکت علمی تمام عیار در عرصه علوم دندان‌پزشکی بود. بسیاری از دانشمندان جوان علاقه‌مند به فعالیت های فوشار، تحقیقات او را ادامه داده و تکمیل کردند. این روند پیشرفت به سرعت توسط دندانپزشکان فراوانی تکمیل شد تا که امروز در تمام کشور های جهان از دست دندان مصنوعی با مواد اولیه زیست سازگار تری نسبت به قبل برای میلیون ها انسان در جهان  دندان هاس زیبایی ساخته می شود که با آرامش و آسایش به زندگی خود ادامه می دهند.

 

درباره‌ی mojabiir